Funksioni Takohet me Funksionin: AmpliFi Shërben Më shpejtë, WiFi i Gjithë Shtëpi përmes një Sistemi të Dizajnuar bukur

TL; DR: AmpliFi, marka e konsumatorit e ofruesit të pajisjeve të rrjetit Ubiquiti Networks, është në një mision për të përmirësuar mbulimin dhe performancën e wifi-së në shtëpi përmes MeshPoints që përfshin hapësirën. Konfigurimi është një punë e lehtë duke përdorur aplikacionin AmpliFi, i cili udhëzon përdoruesit përmes një procesi të shpejtë dhe të thjeshtë konfigurimi. Tani, me një Edition të AmpliFi Gamer me vonesë të ulët, kompania po ofron mundësi të specializuara për të qëndruar e lidhur.


Në shtëpitë moderne të pajisura me robovac, asistentë të zgjuar dhe termostate vetë-mësuese, nuk do të prisni që diçka aq themelore sa interneti të dështojë në mënyrë periodike. Por, koha dhe koha përsëri, kjo ndodh – zakonisht gjatë një momenti kryesor në serialin tuaj të preferuar Netflix.

Problemi, sipas Malia Brady, Udhëheqës i Komunikimeve të Markave në AmpliFi, është se ne presim shumë nga ruterët tradicionalë.

“Zgjidhjet që janë në treg tani përfitojnë vetëm nga një ruter i vetëm,” tha Malia. “Mund të jetë një ruter shumë i fortë, por nëse ai po dërgon sinjale përmes mureve të betonit, atëherë nuk do të merrni një pritje të përshtatshme në zonat ku ju nevojiten më shumë.”

Logoja e AmpliFi

AmpliFi e bën zonën e vdekur wifi një gjë të së kaluarës.

Në vend që të transmetojnë sinjalet wifi nga një pikë e vetme, sistemet inovative të rrjetës si AmpliFi eliminojnë zonat e vdekura përmes nyjeve të shumta të hyrjes, duke siguruar mbulim të kudogjendur në të gjithë shtëpinë..

Në veçanti, AmpliFi përdor radiot e shumëfishta të konfigurimit dhe teknologjisë së përparuar të antenave për të ofruar lidhje me performanca të larta me një gamë deri në 10,000 metra katrorë. Lidhjet e forta mund të trajtojnë kërkesat teknologjike të shtëpisë moderne, të tilla si transmetimi 4K, lojërat, bisedat video dhe rrjetet shtëpiake.

Dhe, megjithëse sistemi është i avancuar, nuk është e nevojshme të keni një shkallë të rrjetëzimit për të shijuar wifi të nivelit të ndërmarrjes. Vendosja është e thjeshtë me aplikacionin AmpliFi, i cili udhëzon përdoruesit gjatë procesit brenda pak minutash.

Përdoruesit gjithashtu kanë fleksibilitetin për të forcuar sinjalet wifi në zonat e shtëpisë, ku atyre u duhen më shumë. Për ata që përqendrohen në lojëra video, Edition i ri i Lojtarëve i AmpliFi madje ofron zgjidhje të specializuara, me kohëzgjatje të ulëta që lojtarët duhet të qëndrojnë të lidhur. Me zgjidhje të personalizuara si kjo dhe planet e vazhdueshme për zhvillim, AmpliFi synon të thjeshtojë jetën tonë gjithnjë e më dixhitale të shtëpisë.

Një sistem i fuqishëm wifi për shtëpinë e lidhur

AmpliFi u krijua si një mbështetës i konsumatorit i ndërmarrjes së wifi-komunikimeve të ndërmarrjeve Ubiquiti Networks në vitin 2016. Në atë kohë, Themeluesi dhe Drejtori i Përgjithshëm i Ubiquiti, Robert J. Pera ishte i etur për të eksploruar sesi teknologjia e WiFi rrjetë e përdorur në skemat e rrjeteve me sy të lartë mund të shtrihet në përvoja në shtëpi.

“Ai e dinte se mund të ndihmonte vërtet brenda ambientit të shtëpisë, kështu që mblodhi disa nga zhvilluesit e tij më të mirë së bashku me planin për të futur wifi të shkallës së lartë në shtëpi – dhe kjo është se si ndodhi AmpliFi,” tha Malia.

Fotografitë e pajisjes në mjedisin shtëpiak

Sistemi ishte krijuar për të qenë aq i bukur, nuk dëshironi ta fshihni atë.

Sistemi Wi-Fi i rezultuar nga AmpliFi Mesh përfshin një stacion bazë ruteri dhe dy pika rrjetë pa tela për të siguruar mbulimin maksimal të shtëpisë. AmpliFi HD Mesh Router u krijua si për estetikë ashtu edhe për lehtësinë e përdorimit, me një dizajn minimalist dhe një ekran me prekje intuitive që lejon përdoruesit të shohin statusin e tyre të rrjetit, të monitorojnë shpejtësinë dhe të kontrollojnë kohën dhe datën aktuale. Mund të përdoret si një ruter i pavarur ose i çiftuar me AmpliFi MeshPoint HD për të zgjeruar mbulimin dhe për të eleminuar pikat e vdekura në të gjithë shtëpinë..

Ndërsa shtëpitë lidhen gjithnjë e më shumë përmes pajisjeve inteligjente dhe IoT, Malia tha që interneti është bërë në thelb një mjet i dobishëm. “Të gjithë kanë një telefon inteligjent, një TV të zgjuar, një iPad, të gjitha llojet e pajisjeve të lidhura – dhe është detyra jonë të sigurohemi që teknologjia që ne po ofrojmë lejon njerëzit të lidhin pa tela të gjitha ato pajisje me wifi pa kohë vonesë,” tha. “Ne jemi gjithmonë duke punuar për të siguruar që WiFi ynë është me të vërtetë i fuqishëm.”

Aplikacioni AmpliFi: Dizenjuar për një përvojë të efektshme të përdoruesit

Përveç shërbimit të pandërprerë, klientët e sotëm kërkojnë një përvojë lehtësisht të arritshme dhe pa telashe të përdoruesit. AmpliFi krijoi aplikacionin e tij të personalizueshëm duke pasur në konsideratë, duke siguruar që përdoruesit të mund të menaxhojnë wifi-in e tyre nga shtëpia dhe nga distanca duke përdorur vetëm një smartphone.

Me konfigurimin e shpejtë dhe konfigurimin plus azhurnimet automatike, aplikacioni e bën të lehtë për të mbajtur gjurmët se cilat pajisje janë të lidhura në rrjetin tuaj, të merrni lexime të xhiros dhe të testoni shpejtësitë tuaja ISP.

“Shumë drejtues në treg sot duken si merimangat e ngordhura që thjesht ju injorojnë, dhe ju pëlqen,” Unë nuk e di se çfarë po ndodh “, tha Malia. “Por AmpliFi është e shkëlqyeshme sepse ne ofrojmë ekranin prekës interaktiv në pajisjen plus aplikacionin për të diagnostikuar problemet dhe sigurimin e informacionit që ju nevojitet.”

Aplikacioni përmban gjithashtu mundësinë për të menaxhuar aksesin e miqve për një periudhë të caktuar kohe pa ndarë fjalëkalimin tuaj, duke u dhënë përparësi klientëve wifi bazuar në nevojat e përdorimit të internetit dhe për të menaxhuar nga distanca sistemin tuaj përmes Google ose Facebook. Prindërit do ta vlerësojnë veçanërisht aftësinë e aplikacionit për të përcaktuar profilet e përdoruesve, të konfiguroni kontrollet e prindërve dhe të shkëpusni hyrjen në internet për përdoruesit e përcaktuar gjatë orarit të caktuar (si kur shpresoni se fëmijët do të shkojnë për të fjetur në mënyrë që të mund ta përfundoni këtë zhurmë të Netflix).

“Edhe më e rëndësishmja, e gjithë kjo mund të bëhet pa dhimbje koke,” tha Malia. “Sistemi dhe aplikacioni janë shumë prizë,” tha ajo. “Thjesht futni ruterin dhe do të jeni në gjendje ta lundroni atë dhe aplikacionin në mënyrë intuitive – nuk duhet të jeni një specialist i rrjetit për ta përdorur atë.”

Edicioni i Gamerit AmpliFi: Latency i ulët, performancë e lartë

Tregu i lojërave të lojërave vazhdon të tërhiqet, dhe nuk duket se po ngadalësohet së shpejti. Sipas Nielsen, 64% e popullsisë amerikane e konsideruan veten lojtarë në vitin 2017. Për më tepër, një studim i Statistikës për vitin 2017 tregoi se 22% e atyre lojtarëve të PC-ve të vetë-identifikuar kaluan 61% deri 80% të kohës së tyre në lojëra multiplayer në internet.

Për këtë qëllim, AmpliFi kohët e fundit ndryshoi lojën në kuptimin më të mirëfilltë me prezantimin e Edicionit të ri të tij AmpliFi Gamer, të ndërtuar posaçërisht për të optimizuar performancën e transmetimit. Sistemi vjen me një modalitet të integruar GeForce TANI QoS të zhvilluar nga Ubiquiti me mbështetjen e NVIDIA. Modaliteti ndihmon në shpërndarjen e shpejtësisë së rrufeve në rrjet dhe siguron një vonesë të ulët, edhe kur ka trafik të rëndë në rrjet.

Edicioni AmpliFi Gamer

Lojë në: AmpliFi Gamer’s Edition ka gjithçka që ju nevojitet për të shijuar një përvojë të shpejtë të lojërave të pandërprerë.

“Ne e pranojmë që njerëz të ndryshëm kanë nevoja të ndryshme me wifi-n e tyre,” tha Malia. “Kishte një mundësi veçanërisht të mirë për të rregulluar pajisjen për industrinë në rritje të lojërave, dhe ne donim të siguroheshim që ajo ishte me të vërtetë e fuqishme dhe e personalizueshme, megjithatë ju jeni duke luajtur.”

Edicioni i AmpliFi Gamer mund të konfigurohet në dy vendosje të ndryshme – qoftë në mes të shtëpisë për të siguruar performancë të jashtëzakonshme në çdo dhomë, ose me radhë, duke zgjeruar sinjalin tuaj në të gjithë shtëpinë. Dhe, si me të gjitha sistemet e AmpliFi, përdoruesit mund të shtojnë me lehtësi pika shtesë rrjetë në të gjithë shtëpinë për të zgjeruar mbulimin sipas nevojës.

“Ndihemi sikur është një sistem shumë i shkallëzuar, që është gjithashtu me të vërtetë i fuqishëm dhe i lehtë për t’u përdorur,” tha Malia.

Zgjidhje të personalizueshme dhe zhvillim i vazhdueshëm

Malia tha që kompania mbështetet shumë tek përdoruesit për të informuar hartën e rrugës për zhvillimin e produkteve, pavarësisht nëse ata përdorues vijnë nga ana e AmpliFi ose Ubiquiti e bizneseve..

“Ka shumë testime që shkojnë në shtimin e veçorive të reja dhe vendosjen e ideve të reja në prodhim,” tha ajo. “Ne gjithmonë mbështetemi te komuniteti ynë i përdoruesve për reagime në lidhje me atë që po punon për ta, problemet që ata po përjetojnë dhe ato që u duhen.”

AmpliFi tashmë është përpara kurbës në krahasim me ruterët tradicionale, Netflix që prishin, dhe planifikon të qëndrojë në atë mënyrë përmes zhvillimit të vazhdueshëm

“Gjithmonë do të prezantohen produkte të reja wifi, dhe ne gjithmonë do të punojmë në produkte të reja për të mbetur përpara kurbës kur bëhet fjalë për të ndihmuar njerëzit të qëndrojnë të lidhur,” tha Malia.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map