NVIDIA është GPU Virtualizuese – Pse Kjo Ndryshon Lojën për Aplikime me Performancë të Lartë, Desktop Virtual dhe Siguri të Përshpejtuar

TL; DR: Një pionier në përpunimin e përshpejtuar të grafikës, produktet NVIDIA ekzistojnë në skajin kryesor të nevojave moderne të informatikës. I njohur për shpikjen e GPU-së të popullarizuar në lojëra, ekipi NVIDIA zgjeroi teknologjinë e tyre në realitetin virtual, inteligjencën artificiale dhe veturat vetë-drejtuese. Ata madje krijuan një platformë të llojit të parë të llojit të virtualizimit që shtrin fuqinë e GPU-ve të tyre edhe më tej. Ambientet virtuale të përshpejtuara me grafikë të mundësuar nga GRID centralizojnë aplikacionet dhe të dhënat ndërsa ofrojnë performancën dhe sigurinë e duhur për çdo përdorues.


Ju nuk duhet të jeni një lojtar për të kuptuar rëndësinë e njësive të përpunimit të grafikës. Inxhinieri dhe softueri 3D i grafikave mbështeten në mjedise të përshpejtuara me grafikë – por edhe një numër në rritje i aplikacioneve standarde të biznesit. “

NVIDIA Nënkryetari i Produkteve John Fanelli kohët e fundit na tha për një firmë arkitektonike që instaloi GRID, platformën e virtualizimit të grafikëve të gjigantit të teknologjisë, në stacionet e punës virtuale, në mënyrë që arkitektët të krijonin modele dhe grafika 3D. Virtualizimi i vendeve të punës ishte kaq i suksesshëm, personi i IT i firmës vendosi të krijojë një infrastrukturë të ngjashme për punonjësit e zyrës.

Ndërfaqja virtuale e desktopit nuk përfshin një GPU sepse punonjësit e zyrës nuk do të përdorin programet grafike intensive. Pa një GPU që mbështeti Microsoft Office 365, megjithatë, punonjësit luftuan me ecurinë e prapambetur që hodhi jashtë kadencën e regjistrimit të të dhënave.

“Pa një GPU që përshpejton Excel-in, ato po ndikonin në produktivitetin e funksionimit më themelor të punëtorëve të zyrës,” tha John. Kompania shpejt e zhvendosi njësinë e biznesit në kompjuterët virtualë të aktivizuar nga GRID, të cilat lehtësuan problemin.

Portret i John Fanelli dhe foto grupore e disa prej ekipeve GRID

John Fanelli dhe ekipi GRID ofrojnë fuqi GPU në vendet e punës virtuale, desktopet dhe aplikacionet.

Nga Office 2016 në Adobe Creative Suite dhe madje edhe shfletuesit e internetit, aplikacionet moderne po shtojnë një nevojë në rritje për fuqi informatike. NVIDIA GRID themelor shtrihet teknologjinë GPU në makinat dhe aplikacionet virtuale të përshpejtuara në grafikë për siguri, performancë dhe produktivitet të përmirësuar.

“Aplikimet që dikur mendoheshin si të nivelit të lartë tani po bëhen rrjedhë,” tha Gjoni. “Me sistemet moderne të funksionimit dhe përdorimin e shtuar të videove dhe grafikëve të pasura, GPU nuk është më e këndshme për tu pasur. Shtë e domosdoshme. “

Pioneer Graphics Zbaton GPU Teknike për Aplikacionet Moderne & Virtualization

NVIDIA shpiku GPU në 1999. Me mijëra bërthamë dhe aftësi paralele të përpunimit, GPU-të përpunojnë më me efikasitet blloqe të mëdha të të dhënave.

“Ai ishte krijuar për grafikë, por rezulton se paradigma e përpunimit paralel është shumë e dobishme për gjëra të tilla si mësimi i makinerisë dhe inteligjenca artificiale,” tha John. “Alsoshtë gjithashtu me të vërtetë mirë për krijimin dhe përdorimin e produkteve të vizualizimit të nivelit të lartë për të dizajnuar makina dhe ndërtesa, për shembull.”

Shërbimi i disa industrive informatike më të kërkuara – dhe së fundmi, sjellja e GPU-ve të virtualizuara për përdoruesit e biznesit të biznesit – NVIDIA fitimet e 5 miliardë dollarëve në vit.

“Përdorimi i GPU-ve të shkallës së ndërmarrjes po ndërpritet,” tha John. “Ne e shohim veten si jo vetëm që u shërbejnë përdoruesve të lojrave, por duke marrë aftësitë e GPU në zona që nuk ishin konsideruar kur u krijua për herë të parë.”

Softueri i ri dhe sistemet operative i bëjnë GPU të domosdoshëm, jo ​​thjesht të këndshëm

Kompanitë që kanë nevojë për nivele të larta të energjisë informatike për të mësuar thellë ose të dhëna të mëdha, për shembull, prej kohësh janë drejtuar te platforma Tesla e NVIDIA.

Sidoqoftë, numri i shtuar i aplikacioneve dhe sistemeve operative si Windows 10 po zgjerojnë kërkesën për përshpejtuesit e performancës dhe grafikëve tek përdoruesit e nivelit të konsumatorit.

“Organizatat duan të lëvizin,” tha Gjoni. “Ata duan të sjellin pajisjet e tyre, por ata duan ta bëjnë këtë në një mënyrë që lejon që TI t’i sigurojë ata dhe t’i menaxhojë ato. Këtu hyjmë, nga një këndvështrim GRID. “

Së pari për të virtualizuar GPU-të, NVIDIA plotëson nivelet e ndryshueshme të nevojave për llogaritjen e biznesit

Softueri GRID është i pari që lejon skuadrat të virtualizojnë dhe shpërndajnë GPU të databazës NVIDIA nëpër makina dhe aplikacione të shumta virtuale. Data e të dhënave të përshpejtuara me grafikë ose cloud funksionon në çdo pajisje, nga çdo vend.

Duke centralizuar aplikacionet dhe të dhënat në Cloud, vendet e punës virtuale u ofrojnë kompanive të përmirësojnë sigurinë, produktivitetin dhe lëvizshmërinë.

Stacionet e punës virtuale për përdoruesit e vizualizimit profesional përshpejtojnë bashkëpunimin në skedarë masivë, ndërsa punonjësit e zyrave vlerësojnë përvojën e përmirësuar të përdoruesit në desktopet virtuale që janë optimizuar për Windows 10 dhe programet e produktivitetit.

Grafik që tregon se si funksionojnë GPU dhe NVIDIA NVIDIA

NVIDIA GRID është platforma e parë që virtualizon GPU dhe shpërndan ambiente virtuale të përshpejtuara.

“’Shtë interesante kur shohim këto dy grupe të përdoruesve,” tha John. “Të dy kanë kërkesa të ndryshme për sa i përket mënyrës sesi e bëjnë punën e tyre dhe aplikacionet që përdorin, por në fund të fundit, ato shërbehen nga e njëjta teknologji e virtualizimit dhe infrastruktura e përshpejtuar GPU.”

3 Shtresa e GRID: Si NVIDIA Rrit Lëvizshmërinë, Performancën dhe Sigurinë

Me lëshimin e GRID 2.0 në 2015, NVIDIA ndau softuerin nga pajisja GPU në mënyrë që inxhinierët e tyre të mund të përtërijnë në të dy teknologjitë në mënyrë të pavarur.

“Ne mund të prezantojmë borde të reja harduerike që përfitojnë nga softveri juaj aktual dhe mund të prezantojmë një softuer të ri që shton aftësi në pajisjen tuaj të tanishme,” tha John.

1. Pajisjet fizike kompjuterike: NVIDIA rrobaqepësi GPU tek profilet e përdoruesve

NVIDIA prodhon borde të ndryshme GPU për të siguruar numrin e përdoruesve dhe burimeve llogaritëse të kërkuara. Secila Tesla M10, e drejtuar nga përdoruesit e biznesit, përmban katër GPU dhe mund të mbështesë 64 përdorues. Sipas John, shumica e klientëve vendosin dy M10 në një server për të kapërcyer pragun magjik 100-përdorues-për-server. Në përfundimin më të lartë, Tesla M60 fuqizon aplikacione vizualizimi me performancë të lartë.

“Ne ofrojmë fuqinë e duhur për aplikimin e duhur në pikën e duhur të çmimit,” tha John.

2. Softueri: GRID Virtualizon GPU-të për efikasitet të lartë të performancës

Me secilën lëshim, GRID gjen më shumë mënyra se si të futet në pedalin e gazit. Lëshimi i GRID Prill 2016 mundësoi që kodimi i harduerit të zhvendoset nga CPU në GPU të NVIDIA, duke përmirësuar densitetin e përdoruesit me 30% dhe duke zvogëluar latencës me 30 deri në 50 milisekonda. Lëshimi i gushtit 2016 të GRID 4.0 prezantoi API të menaxhimit dhe monitorimit.

“Sa më shumë përdorues të keni, aq më e rëndësishme është të siguroheni që t’i mbani makinat funksionuese dhe funksionuese”, tha John.

GRID vjen në tre pako të veçanta: stacione pune virtuale për nevoja profesionale për grafikë, PC virtualë për një përvojë të përshpejtuar të nivelit të konsumatorit dhe aplikacione virtuale për vendosjen e hosteve të seancave të largëta desktop ose aplikacione të tjera të Windows.

3. Ndihma, azhurnimet dhe mirëmbajtja: Karakteristikat e reja rrisin vlerën e GRID-it

Azhurnimet dy herë-vjetore të softuerit nënkuptojnë se klientët GRID shpejt shohin kthimin e investimeve të tyre, tha John.

“Në të kaluarën ose me produkte konkurruese, nëse doni një veçori të re, duhet të dilni dhe të blini një bord të ri harduerësh,” tha John. “Ekipi NVIDIA GRID jep veçori të reja të softuerit dy herë në vit, kështu që GPU që keni blerë në Mars bëhet më e vlefshme në gusht dhe madje edhe më e vlefshme majin e ardhshëm.”

Parashikimet për Insajderin e NVIDIA për Ardhmërinë e Përshpejtimit Grafik

John nuk mund të zbulojë azhurnimet që klientët GRID mund të presin në vitin 2017, por ai parashikoi një lëvizje të rritur në llogaritjen e cloud dhe rastet e përdorimit të ri për GRID. Ndërsa Windows 10 fiton tërheqje dhe vendosen më shumë aplikacione moderne, ai tha se ai pret që të shohë aftësi shtesë të menaxhimit dhe GPU të Tesla me densitete më të larta të përdoruesit.

Edhe pse NVIDIA drejton një ekip të shpërndarë me mijëra inxhinierë, John është i mahnitur me bashkëpunimin dhe eksitimin për GRID nëpër ekipe të veçanta që bashkojnë përbërësit për virtualizim, përputhshmëri të aplikacionit dhe kodimin e pajisjeve..

“Sigurisht, GPU-ja virtuale është e para në industri, dhe kodimi i harduerit është një aftësi fantastike,” tha ai. “Monitorimi me të vërtetë na veçon nga konkurrentët tanë, por është zgjidhja totale për të adresuar tregun e infrastrukturës virtuale të desktopit që me të vërtetë ka ekipin dhe veten të emocionuar.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map